Wiedza nas bawi

Interaktywne i zabawne zajęcia dla dzieci

Patron semestru 1 w roku szkolnym 2015/16 - Otto Wichterle

15.10.2015

W każdym semestrze Fundacja Omniveda wybiera jednego wybitnego naukowca, którego działalność przybliżamy w trakcie realizacji kółek naukowych Wiedza nas bawi. Patronem 1 półrocza  w roku szkolnym 2015/15 jest Otto Wichterle. Otto Wichterle był czeskim chemikiem i wynalazcą, urodził się w 1913 roku w Prościejowie i zmarł w 1998 roku w gminie  Stražisek.

Studiował na ČVUT (Politechniki Czeskiej) w latach1931–35 i na wydziale medycznym Uniwersytetu Karola w Pradze w atach1935–38. Był profesorem ČVUT (Politechniki Czeskiej) w Pradze i VŠCHT (Wyższa Szkoła Chemiczno- Technologiczna) w Pradze, a także przewodniczącym Czechosłowackiej Akademii Nauk w latach 1989-1992. Był założycielem, a  do roku 1970 także dyrektorem Instytutu Chemii Makromolekularnej w Czechosłowackiej Akademii Nauk.

W 1941 zapoczątkował produkcję pierwszego krajowego włókna syntetycznego – polikaprolaktamu, powszechniej znanego pod nazwą silon. W swojej pracy skupiał się, między innymi, nad badaniem polimerów syntetycznych dla celów biologicznych i medycznych. W 1956 roku wynalazł system do tworzenia soczewek kontaktowych na bazie hydrożeli, z których wytworzył elastyczne soczewki kontaktowe. W Wigilię 1961 roku,  w swoim domu stworzył pierwszą "maszynę do produkcji soczewek kontaktowych" wykorzystując do tego zestaw do modelowania dla dzieci „Merkur” oraz dynamo rowerowe. Wynalezienie soczewek kontaktowych jest najbardziej znanym ze jego stu pięćdziesięciu wynalazków. W 1993 odznaczono go tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze.

Przypinki z Otto Wichterle dla uczestników kół naukowych w 1 semestrze roku szkolnego 2016/17 zrealizowała przypinka.pl.

Zapraszamy do kontaktu infopl@omniveda.com

Używamy plików cookie na tej stronie w celu świadczenia usług i analizy ruchu. Przeglądając tę witrynę, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji tutaj.
cancel
helpline kroužky

W czym możemy pomóc?

Nie udało się przesłać formularza zgłoszeniowego? W razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości bardzo prosimy o kontakt.:

Email: infopl@omniveda.com