Wiedza nas bawi

Interaktywne i zabawne zajęcia dla dzieci

Układ słoneczny

Cel zajęć:
Mali naukowcy poznają nazwy wszystkich planet oraz ich budowę. Dowiedzą się czym jest Układ Słoneczny i jak powstał.

Zapytaj o to swoje dziecko:
- Czym jest układ słoneczny?
- Czy potrafisz wymienić po kolei wszystkie planety Układu słonecznego zaczynając od słońca?
- Jak to możliwe że planety nie odlatują od słońca, ale są cały czas w tej samej odległości?
- Jaka jest największa planeta w układzie?
- Jaka jest najmniejsza planeta w układzie?
- Która z planet została odkryta z wieży matematycznej we Wrocławiu?

Układ Słoneczny to układ planetarny gwiazdy zwanej Słońcem, w której znajduje się nasza planeta Ziemia. Jest częścią galaktyki znanej jako Droga Mleczna. Układ słoneczny składa się z 8 planet, 3 planet karłowatych i ponad 150 księżyców (zwłaszcza księżyców Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna) i innych mniejszych ciał, takich jak asteroidy, komety, meteoryty itp. Powstał około 5 miliardów lat temu , 55–5 miliardów lat).


Układ Słoneczny
Źródło: wikipedia.pl

Planety

Planety krążą po orbitach eliptycznych wokół Słońca, które jest w centrum zainteresowania orbit. Księżyce krążą wokół planet, także na orbitach eliptycznych. Około 99,866% całkowitej masy Układu Słonecznego to samo Słońce, które dzięki sile grawitacji utrzymuje układ razem. Pozostałe 0,133% dotyczy planet i innych ciał.

Kolejność planet w kierunku od Słońca: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun - imiona planet pochodzą od imion starożytnych bogów rzymskich. Planety krążą wokół Słońca z różnymi prędkościami. Im bliżej Słońca znajduje się planeta, tym większa jest jej siła grawitacyjna i dlatego musi poruszać się z większą prędkością. Merkury, najbliżej Słońca, okrąża ją najszybciej. Ziemia krąży wokół Słońca przez 1 rok. Najdalszą i najwolniejszą planetą jest Neptun.

Opis poszczególnych planet

Merkury jest najbliższą planetą od Słońca i dlatego jest najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym. Jest to gorąca kamienna kula bez powietrza i atmosfery. Powierzchnia Merkurego, podobnie jak powierzchnia księżyca, pokryta jest kraterami w kształcie naczyń. Bardzo trudno go zobaczyć, ponieważ nie jest zbyt daleko od dysku słonecznego. Merkury prawie nie ma atmosfery, ponieważ jest bombardowana cząsteczkami wiatru słonecznego, który prawdopodobnie rozwiał jej atmosferę. Brak atmosfery powoduje również duże różnice temperatur po jej górnej i dolnej stronie (do 600 ° C). Z powodu braku atmosfery na powierzchni nie rozlega się żaden dźwięk.

Frýzová, I., Jůzová P., & Dvořák, L. (2010). Člověk a jeho svět - Příroda 4 – učebnice. Plzeň: Fraus.

Wenus:

Wenus jest drugą planetą od Słońca i jest mniej więcej tego samego rozmiaru co Ziemia. Jest dobrze widoczna na niebie krótko przed wschodem lub po zachodzie słońca. Dlatego nazywamy Wenus gwiazdą poranną lub wieczorną. Na Wenus jest wiele aktywnych wulkanów. Wenus jest otoczona gęstymi obłokami dwutlenku węgla i dlatego nie widzimy jej powierzchni przez teleskop, a jedynie chmury.


Wenus
Frýzová, I., Jůzová P., & Dvořák, L. (2010). Člověk a jeho svět - Příroda 4 – učebnice. Plzeň: Fraus.

Ziemia:
Ziemia jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, w której występuje życie. Różni się od innych planet Układu Słonecznego tym, że jego atmosfera zawiera tlen i że jest na niej płynna woda. Woda prawdopodobnie przybyła na Ziemię z komet, które uderzyły w powierzchnię podczas ewolucji Ziemi. Ze względu na oceany występują niewielkie różnice temperatur na obszarach przybrzeżnych, w przeciwieństwie do lądu. Atmosfera jest również ważnym czynnikiem życia. Skład chemiczny atmosfery wynosi 78% azotu i 21% tlenu, a pozostałą część stanowi argon, dwutlenek węgla, para wodna, krypton i tak dalej.


Ziemia
Frýzová, I., Jůzová P., & Dvořák, L. (2010). Člověk a jeho svět - Příroda 4 – učebnice. Plzeň: Fraus.

Mars:
Mars znajduje się tuż za Ziemią, jego powierzchnia ma kolor czerwony od zardzewiałego pyłu żelaznego pokrywającego powierzchnię planety - stąd czasami nazywana jest czerwoną planetą. Ze względu na małą siłę grawitacji Mars nie może utrzymać silnej atmosfery. Temperatury powierzchni wahają się od -50 ° C do + 20 ° C. Góry powstały jedynie w wyniku aktywności wulkanicznej. Najwyższa góra w Układzie Słonecznym, mierząca ponad 20 km jest właśnie tutaj. Na Marsie nie ma bieżącej wody, woda jest tutaj zamarznięta (na biegunach).


Mars
Frýzová, I., Jůzová P., & Dvořák, L. (2010). Člověk a jeho svět - Příroda 4 – učebnice. Plzeň: Fraus.
 

Jowisz:
Istnieje duża luka w odległości między Marsem a Jowiszem. Jowisz to gigantyczna planeta gazowa. To największa planeta w Układzie Słonecznym. Masa Jowisza jest 318 razy większa od masy Ziemi. Składa się z wodoru i kamiennego rdzenia. Ma bardzo gęstą atmosferę - jego chmury tworzą żółtawe, czerwonawe, białe i brązowe paski i plamy. Od wielu lat w jego atmosferze szaleje wielkie tornado wielkości kilku Ziemi - tak zwana czerwona plama. Temperatura powierzchni wynosi około -148 ° C. Jowisz ma wiele krążących wokół niego księżyców (do tej pory odkryto ich ponad 60, najlepiej znany jest księżyc o nazwie Io).


Jupiter
Frýzová, I., Jůzová P., & Dvořák, L. (2010). Člověk a jeho svět - Příroda 4 – učebnice. Plzeň: Fraus.

Saturn:
Saturn to kolejna planeta gazowa. Ta planeta jest widoczna przez duży pierścień, który rozciąga się na dziesiątki tysięcy kilometrów. Jest to zestaw pierścieni złożony z milionów lśniących fragmentów kamienia i lodu. Saturn jest nieco mniejszy niż Jowisz. Głównym składnikiem atmosfery jest wodór i inne gazy. W atmosferze panuje ogromna burza, a temperatura wynosi około -180 ° C.
 


Saturn
Frýzová, I., Jůzová P., & Dvořák, L. (2010). Člověk a jeho svět - Příroda 4 – učebnice. Plzeň: Fraus.

Uran

Uran to fajna zielono-niebieska planeta. Został odkryty tylko przez przypadek. Jest mniejszy i gęstszy niż Jowisz i Saturn. Na jego powierzchni występują bardzo niskie temperatury. Rdzeń prawdopodobnie składa się ze skał otoczonych grubą warstwą lodu. Atmosfera składa się z wodoru i helu. Ale jego atmosfera zawiera również gaz - metan, który nadaje Uranowi piękny niebieski kolor. Wokół Uranu jest około dziesięciu ciemnych pierścieni pyłu. Uran ma około 15 księżyców.

Uran
Frýzová, I., Jůzová P., & Dvořák, L. (2010). Člověk a jeho svět - Příroda 4 – učebnice. Plzeň: Fraus

Neptun:

Neptun to najmniejsza planeta gazowa (60 planet wielkości Ziemi wciąż by się do niej zmieściło). Neptun jest wyglądem, rozmiarem i wagą bliźniakiem Uranu. Ale jego atmosfera jest znacznie bardziej burzliwa. Widzimy chmury poruszające się z prędkością do 1000 km / h. Najciekawszą formacją jest ciemna plama - podobnie jak Jowisz, jest to gigantyczny huragan wielkości Ziemi poruszający się z prędkością 600 km / h. Znamy 8 księżyców Neptuna. Największy z nich - Triton - jest najzimniejszym ciałem w Układzie Słonecznym (-228 ° C).


Neptun
Frýzová, I., Jůzová P., & Dvořák, L. (2010). Člověk a jeho svět - Příroda 4 – učebnice. Plzeň: Fraus.

 

Inne ciekawe strony na temat gwiazd i planet:

-  Pierścienie Saturna, Było sobie życie: https://www.youtube.com/watch?v=8AoKrRePpO4
-  Piosenka „W układzie słonecznym”: https://www.youtube.com/watch?v=yxVMhKt-cvI
- Ciekawostki o Układzie Słonecznym dla dzieci: https://fajnepodroze.pl/uklad-sloneczny-ciekawostki-dla-dzieci/

Słowo do Albika: JUPITER

Zapraszamy do kontaktu infopl@omniveda.com

Używamy plików cookie na tej stronie w celu świadczenia usług i analizy ruchu. Przeglądając tę witrynę, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji tutaj.
cancel
helpline kroužky

W czym możemy pomóc?

Nie udało się przesłać formularza zgłoszeniowego? W razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości bardzo prosimy o kontakt.:

Email: infopl@omniveda.com