Wiedza nas bawi

Interaktywne i zabawne zajęcia dla dzieci

Lekcja: Środek ciężkości, równowaga 

Zdjęcie ze strony: https://motopraktyka.wordpress.com/2017/12/01/srodek-ciezkosci-motocykla-tylko-dla-dociekliwych/

Cel zajęć:
Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie zapoznają się z takimi pojęciami jak środek ciężkości i równowaga. Dowiedzą się, gdzie znajduje się środek ciężkości różnych przedmiotów i kiedy ciało ludzkie znajduje się w stanie równowagi, a także, co umożliwia ludziom jej utrzymanie. Następnie, dzieci zweryfikują zdobytą wiedzę, przeprowadzając eksperymenty. 

Środek ciężkości jest linią prostą, na której leży środek ciężkości ciała. Środek ciężkości ciała można znaleźć rysując proste linie przechodzące przez ciało - punkt w którym linie się przetną jest jego środkiem cięzkości. Wszystkie siły przecinają się następnie w jednym punkcie - środku ciężkości.

Środek ciężkości ciała ludzkiego

Środek ciężkości ciała ludzkiego znajduje się w środku ciężaru ciała - w jego podstawowej anatomicznej pozycji, to znaczy w małej miednicy, na wysokości drugiego lub trzeciego kręgu krzyżowego. Kiedy zmienia się względne położenie części ciała, zmienia się położenie środkowego środka ciężkości, gdy porusza się część ciężaru ciała ludzkiego - więc środek ciężkości może znajdować się na zewnątrz ciała w niektórych pozycjach. Kobiety mają środek ciężkości ciała niższy niż mężczyźni.

 

 

Pytania do dzieci:

  • Czy wiesz, czym jest grawitacja?
  • Potrafisz powiedzieć, czym jest środek ciężkości?
  • Gdzie znajduje się środek ciężkości ludzkiego ciała?
  • Potrafisz opisać, czym jest równowaga?
  • Gdzie znajduje się ośrodek równowagi w ludzkim ciele? 

 

Zapraszamy do kontaktu infopl@omniveda.com

Używamy plików cookie na tej stronie w celu świadczenia usług i analizy ruchu. Przeglądając tę witrynę, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji tutaj.
cancel
helpline kroužky

W czym możemy pomóc?

Nie udało się przesłać formularza zgłoszeniowego? W razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości bardzo prosimy o kontakt.:

Email: infopl@omniveda.com