Wiedza nas bawi

Interaktywne i zabawne zajęcia dla dzieci

Cel zajęć:

Mali naukowcy zapoznają się z pojęciem gęstości cieczy. Zobaczą co dzieje się z wodą gdy dodamy do niej dwutlenek węgla.

Zapytaj swoje dziecko:

- czym jest gęstość?

- co jest gęstsze woda czy olej?

- jak działa lampa lawa?

Gęstość:

Co jest bardziej gęste: woda czy olej? Możemy to łatwo stwierdzić, biorąc szklankę pełną wody i równie dużą szklankę pełną oleju. Woda ma większą gęstość. Jednak prawie wszyscy powiedzą: „Olej jest gęstszy niż woda”.

Słowo „gęsty” jest używane przez ludzi w dwóch różnych znaczeniach. Niektórzy mówią, że „miód jest gęsty, olej gęsty”, a to oznacza, że ​​płyny te powoli płyną i trudno je mieszać. Często ludzie mówią również, że „włosy są gęste lub las jest gęsty”, a to oznacza, że ​​w małym miejscu jest dużo włosów lub dużo drzew. Zatem, gdy mówi się, że substancja ma wysoką gęstość, oznacza to, że niewielka ilość substancji zawiera dużą ilość materii.

Te różne znaczenia słowa „gęsty” są czasami mylone. Różnicę widać na przykład na poniższych zdjęciach. Aby nie pomylić tych dwóch znaczeń, używamy słowa gęstość tylko w jednym znaczeniu: substancja ma wysoką gęstość, gdy ma dużą masę w małej objętości.

Co wpływa na gęstość substancji?

Na gęstość substancji mogą wpływać:

obniżenie lub zwiększenie temperatury lub ciśnienia

przez jego zanieczyszczenie (tj. przez dodanie innych substancji)

Jak określamy gęstość substancji?

Pomiar gęstości substancji:

Gęstość cieczy mierzy się za pomocą urządzenia zwanego areometrem. Areometr jest zamkniętą szklaną rurką z kolbą o wadze na dole i skalą (podobną do termometru).

Gęstość cieczy mierzy się ostrożnie wkładając areometr do pojemnika na ciecz i odejmując wynik gęstości od wagi. Odczytaj gęstość na skali areometru, gdzie poziom cieczy przekracza skalę areometru. Im gęstsza ciecz (im wyższa gęstość), tym mniej zanurzony jest areometr.

Niektóre hydrometry są wyjątkowe: na przykład do określania gęstości cieczy w akumulatorze samochodowym lub specjalnego areometru używanego do oznaczania ilości cukru w ​​roztworze i zawartości alkoholu w napoju.

Jak mierzymy gęstość ciał stałych?

Wrzucamy je do pojemnika z wodą i patrzymy o ile podniósł się poziom wody. Wynik odczytujemy z miarki.

Ciekawe strony:

- https://czasdzieci.pl/edukacja/id,49325-doswiadczenie_jajkiem.html

- http://bystredziecko.pl/teczowa-wieza-gestosci-fizyka/

Zapraszamy do kontaktu infopl@omniveda.com

Używamy plików cookie na tej stronie w celu świadczenia usług i analizy ruchu. Przeglądając tę witrynę, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji tutaj.
cancel
helpline kroužky

W czym możemy pomóc?

Nie udało się przesłać formularza zgłoszeniowego? W razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości bardzo prosimy o kontakt.:

Email: infopl@omniveda.com